Uczcie się na naszych błędach, czyli jakie kraje azjatyckie wymagają od Polaków posiadania wizy i jak ją zdobyć

dnia

– Dzień dobry, poproszę państwa bilety, paszport oraz wizę.

– Jaką wizę?

Ponieważ była szósta rano, a drogę na lotnisko przespaliśmy w taksówce, pytanie pana sprawdzającego bilety postawiło nas na nogi. Mieliśmy zaplanowany weekend w Mjanmie, kupione bilety do Rangun, opłacony nocleg i umówionego kierowcą, który w niedzielę miał nas zabrać na wycieczkę do Pegu.

Ale nie mieliśmy wizy.

Nie wiem, jak to możliwe, ale nawet przez myśl mi nie przeszło, by sprawdzić, czy nie potrzebujemy wcześniej ubiegać się o taki dokument. Weekend przepadł, na pocieszenie wypiliśmy kawę, a potem wróciliśmy do domu.

Na wszelki wypadek sprawdziłam, do których z państw będących potencjalnym celem naszych podróży potrzebujemy wizy. Poniżej wrzucam znalezione informacje z zastrzeżeniem, że nie będę tego posta aktualizować, więc dla pewności przed wylotem sprawdźcie na stronie MSZ czy nic nie uległo zmianie (a najlepiej od razu na rządowej stronie państwa, do którego się udajemy, bo polski MSZ i tak najczęściej tam odsyła po aktualizacje ze względu na „często zmiany w przepisach wizowych“).

 • Malezja

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

 • Tajlandia

W przypadku pobytów do 30 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Znalazłam również informację, że jeśli granicę przekracza się drogą lądową z państ sąsiednich (Laos, Malezja, Kambodża i Birma), długość bezwizowego pobytu skraca się do 15 dni.

 • Indonezja

W przypadku pobytów do 30 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

 • Mjanma

Wymagana jest wiza, o którą należy ubiegać się wcześniej. Można to zrobić drogą internetową (https://evisa.moip.gov.mm).

 • Kambodża

Wymagana jest wiza, można ubiegać się o nią wcześniej (także przez Internet: https://www.evisa.gov.kh), można także dostać ją na lotnisku (potrzebne są dwie fotografie; również można zrobić je na miejscu).

 • Wietnam

Wymagana jest wiza, o którą należy ubiegać się wcześniej. Można to zrobić drogą internetową (https://xuatnhapcanh.gov.vn/lub https://immigration.gov.vn/).

 • Indie

Wymagana jest wiza, o którą należy ubiegać się wcześniej. Można to zrobić drogą internetową (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html).

 • Brunei

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

 • Filipiny

W przypadku pobytów do 30 dni nie ma obowiązku posiadania wizy (jednak nie można przedłużyć bezwizowego pobytu; jeśli ktoś planuje zostać na miejscu dłużej, powinien wcześniej postarać się o pozwolenie na pobyt do 59 dni).

 • Hongkong

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy (jeśli ktoś planuje przekraczać granicę pomiędzy Hongkongiem a Chinami powinien doczytać, ponieważ wtedy wizy są potrzebne).

 • Chiny

Wymagana jest wiza, o którą należy ubiegać się wcześniej.

 • Japonia

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

 • Tajwan

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

 • Singapur

W przypadku pobytów do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

Pamiętajcie, że niektóre wizy można przedłużyć na miejscu, ale w niektórych przypadkach nie ma takiej możliwości. Dobrze to sprawdzić wcześniej, jeśli rozważamy ewentualne pozostanie w danym państwie dłużej.

Na niektórych lotniskach mogą Was także poprosić o okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Nie wiem, jakie są konsekwencje nieposiadania owego, ale spróbuję się dowiedzieć.

Miłej podróży i zapraszamy do Azji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s