Krótka historia Malakki

dnia

Podobno w Internecie można znaleźć wszystko, dlatego na początku nie zamierzałam streszczać historii Malakki, a zamiast tego wrzucić link do Wikipedii, żeby każdy zainteresowany sam mógł wybrać ilość informacji, które chce przyswoić. Niestety, polska Wikipedia nie oferuje zbyt wiele, dlatego opierając się na angielskiej wersji, przytaczam najważniejsze informacje.

IMG_5CF6BDB7FC95-1

Malakka jest stanem leżącym na południe od Kuala Lumpur ze stolicą w mieście o tej samej nazwie. Kiedyś była to wioska rybacka, następnie jeden z pierwszych malajskich sułtanatów, a potem pojawili się europejczycy… ale po kolei.

Malakka została założona przez Parameswarę, ostatniego radżę obecnego Singapuru, w okolicach roku 1400. Według legendy Parameswara odpoczywał pod drzewem niedaleko rzeki, kiedy jeden z jego psów gończych zapędził w kozi róg kanczyla (jest to zwierzę, polecam sprawdzić, jak wygląda). W akcie samoobrony kanczyl zepchnął psa do rzeki, co zaimponowało radży. Stwierdził, że to dobra wróżba i że właśnie w tym miejscu założy swoje imperium. Nazwał je Malakka na cześć drzewa, pod którym odpoczywał, oglądając tę inspirującą walkę zwierząt. Tak naprawdę zależało mu na znalezieniu dobrego portu, dostępnego cały sezon i dobrze ulokowanego. Malakka ze swoim położeniem w najwęższym miejscu cieśniny Malakka (cieśnina nosi tę samą nazwę, co miasto i cały stan), idealnie wpasowała się w warunki Parameswary. I tak powstał sułtanat.

We współpracy z lokalnymi ludźmi morza, sułtanowi udało się stworzyć międzynarodowy port z warunkami sprzyjającymi rozwojowi handlu. Niestety (albo stety, kto wie, co by było, gdyby…), w 1511 roku Malakkę podbili Portugalczycy na czele z Alfonso de Albuquerque. Ich celem było przejęcie kontroli nad azjatyckim handlem, nie wzięli jednak pod uwagę wielu przeciwności, z którymi przyszło im się zmierzyć, w wyniku czego nie tylko nie udało im się dopiąć swego, ale też zburzyli istniejący ład, rozpraszając handel po całej cieśninie. Jeśli chodzi o samą Malakkę, Alfonso pozostawił Hindusów, Chińczyków i Birmańczyków, którzy zamieszkiwali te tereny dotychczas, natomiast muzułmanów rozkazał zabić lub sprzedać do niewoli.

Na początku XVII wieku próby podbicia Malakki niejednokrotnie podejmowali się Holendrzy, co ostatecznie udało im się w 1641 roku. Stan ten pozostał w ich rękach przez ponad sto lat, nie byli jednak zainteresowani jego rozwojem. Swoją siedzibę administracyjną mieli na terenie obecnej Dżakarty i to na Sumatrze skupiali swoje działania, po drugiej stronie cieśniny tylko rozbudowując swoje kolonie. Niektóre z budynków, które postawili, można nadal oglądać w środku miasta.

Malakka została oddana w ręce brytyjczyków na mocy traktatu z 1824 roku w zamian za Bencoolen na Sumatrze. Pozostała pod ich panowaniem aż do roku 1942, kiedy to, w wyniku działań II wojny światowej, władzę nad nią przejęli Japończycy. Po zakończeniu wojny i rozpadzie kolonii, weszła w skład Unii Malajskiej, która następnie stała się Federacją Malajską, grupującą wszystkie stany malajskie bez Singapuru. Dalej jej historia wpisuje się w historię obecnego państwa – w 1963 roku weszła w skład powstającej z Państwa Malajskiego Malezji wraz ze stanami Sabah, Sarawak oraz Singapur.

Dziś jest miejscem, do którego ludzie przyjeżdżają, by przyjrzeć się kolonialnym pozostałościom, o których unikatowości może świadczyć wpisanie miasta Malakka na listę światowego dziedzictwa UNESCO… lub by po prostu zrobić selfie i odznaczyć jako „zrobione“ na liście miejsc do odwiedzenia.

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s